İstanbul , Kocaeli bina yıkım işleri hizmetinde 10 yıllık deneyim.
0532 352 26 03 info@yikimisleri.com
25 Şubat 2022 Yorumlar (0)

Bina Yıkım Maliyeti 2022

Bina Yıkım Maliyeti 2022

Bina yıkım maliyeti; binanın kat sayısı ve yapısal özelliklerine bağlıdır. Maliyeti hesaplamak için, yıkım öncesinde keşif ve inceleme yapılır.

Yıkım işleminin gerçekleştirileceği bölge, binanın çevresi, binadan elde edilecek geri dönüşüm malzemelerinin niteliği de bina yıkım ücretleri üzerinde etkilidir.

Bu nedenle her binanın yıkımı farklı bir fiyatlandırmaya tâbîdir. Bazen, geri dönüşüm malzemelerinin değeri fazla olur ve bu da yıkım ücretlerini karşılamak için yeterli gelir. Bunlar da firma tarafından satılır ve gerekli masraflar bu şekilde temin edilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın paylaştığı veriler doğrultusunda betonarme bina yıkım maliyeti şöyle hesaplanır:

Yıkılan yerin metreküp cinsinden hacmi bulunur. Çıkan hacim, 158,39 ₺birim fiyatla çarpılır. Böylelikle bina yıkım ücreti elde edilir.

Firma, yıkım işlemini binadan çıkarılacak malzemeler karşılığı gerçekleştirecekse fiyatlandırma daha fazla veya az olabilir.

Yıkım ücreti enkaz kaldırma bedelini de içerir. Örneğin bir bina 10 bin TL karşılığı yıkıldıysa, enkazının kaldırılması ekstra 10 bin lirayı bulabilir.

Sonuç olarak bina yıkım maliyeti değişkendir. Bu konuda en doğru bilgiyi çalıştığınız firma verebilir.

 

Bina yıkım maliyeti kat sayısına, çevre şartlarına ve yıkım sonrası oluşacak geri dönüşüm malzemelerine göre değişir.

Bina yıkımının gerçekleştirilebilmesi için her şeyden önce yeterli personel ve araç stoğuna ihtiyaç vardır. Tabii ki bu işin Bina Yıkım Yönetmeliği doğrultusunda yapılması önem taşır.

Bina Yıkımı Nedir?

Binaya plansız veya planlı bir şekilde zarar vermek suretiyle parçalara ayırma işlemine yıkım denir. Yıkımın ardından meydana gelen enkaz uygun yöntemlerle tahliye edilir.

Bu uygulama, kentsel dönüşümle beraber giderek yaygınlaşmıştır. Nispeten daha kırılgan ve hafif yapılar kolay bir biçimde yıkılırken, çelik ve betonarme yapıların yıkım işlemi zordur.

Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?

Binalar iş makineleriyle yıkılır. Mühendisler bina ve çevresinde inceleme yaparak doğru yıkım metoduna karar verir. Binadan geriye kalacak malzemelerin tahmini bedeli hesaplanır ve maliyet buna göre belirlenir.

Bu işlemin yerine getirilebilmesi için, bina tamamen boşaltılmış olmalı ve belediye yıkım yetkisi vermelidir.

Daha sonra yıkımın ne zaman yapılacağı belirlenir. Yıkım esnasında çevreye rahatsızlık verileceğinden dolayı, bu durumun bina etrafında yaşayanlara bildirilmesi gerekir.

Oluşabilecek rahatsızlığı en aza indirmek amacıyla, yıkım yapılan yer brandalar kullanılarak örtülür. Ayrıca duman ve toza karşı devamlı sulama yapılır.

Bina yıkılırken geri dönüştürülebilecek özelliğe sahip malzemeler gruplandırılır ve ayrı bir yerde toplanır.

 

Paylaş: